Poczet sztandarowy
POCZET SZTANDAROWY
Poczet sztandarowy jest jednym z podstawowych elementów ceremoniału szkolnego. Ceremoniał szkolny to procedury, zachowania i zwyczaje przyjęte w szkole, niezbędne do uroczystego obchodzenia świąt państwowych, narodowych, religijnych oraz ważnych rocznic i innych istotnych w życiu szkoły wydarzeń.
Skład szkolnego pocztu sztandarowego dobierany jest spośród uczniów najstarszej klasy.
Pełnienie służby w poczcie sztandarowym szkoły to najważniejsza funkcja w karierze uczniowskiej. Może być powierzona tylko takim uczniom, którzy osiągają bardzo dobre wyniki w nauce , prezentują nienaganną postawę i odznaczają się wysoką kulturą osobistą.
Udział w poczcie sztandarowym jest dla ucznia najzaszczytniejszą funkcją i stanowi wielkie wyróżnienie .
Szkolny poczet sztandarowy tworzą trzy osoby: dowódca pocztu, chorąży oraz asysta pocztu.
Dowódca pocztu sztandarowego w szkole to uczeń, na którym spoczywa odpowiedzialność za prawidłowe zachowanie się całego składu pocztu. Wydaje komendy, prowadzi poczet, a także podejmuje decyzje co do zachowania składu w razie nieprzewidzianych podczas uroczystości sytuacji.
Chorąży jest osobą, która trzyma, a podczas przemieszczania się pocztu niesie sztandar. Spoczywa na nim obowiązek opieki i umiejętnego obchodzenia się ze sztandarem.
Asysta jest dopełnieniem pocztu. Służy pomocą i wykonuje polecenia dowódcy. Asysta dopełnia poczet do nieparzystej liczby całego składu.
Atrybutem członków pocztu sztandarowego jest biało -czerwona szarfa, przewieszona przez prawe ramię i zwrócona białym kolorem w stronę kołnierza oraz spięta na wysokości lewego biodra.
Podczas uroczystości żaden element ubioru nie może zasłaniać biało-czerwonej szarfy.
W czasie uroczystości pogrzebowych i żałoby narodowej na sztandarze zawiesza się kir. Czarną wstęgę umieszcza się w lewym górnym rogu, tak by zwisała na długości trzech czwartych płatu sztandaru.
Ważnym elementem podkreślającym wyjątkowość każdej uroczystości szkolnej jest ubiór jej uczestników. Sposób ubioru społeczności uczniowskiej w czasie uroczystości szkolnej określa dyrektor lub odpowiedzialny za uroczystość nauczyciel.
W wypadku pocztu sztandarowego w trakcie uroczystości wewnątrz szkoły zwyczajowo przyjęto następujące stroje:
chłopcy- ciemne spodnie, biała koszula, krawat lub wstążka i czarne buty,
dziewczynki-białe bluzki, czarne spódnice i czarne buty.
wszyscy: białe rękawiczki.
Gdy uroczystość odbywa się na zewnątrz( poza budynkiem szkoły), to w zależności od warunków atmosferycznych dopuszczalny jest inny strój podkreślający powagę sytuacji.
Całością spraw organizacyjnych pocztu zajmuje się opiekun pocztu wyznaczony przez dyrektora spośród nauczycieli szkoły. Jego zadaniem jest dbałość o właściwą celebrację sztandaru i zgodny z ceremoniałem przebieg uroczystości na terenie szkoły i poza jej murami.
Kadencja pocztu sztandarowego trwa rok. Uroczyste przekazanie sztandaru odbywa się podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego klas szóstych.
Za niewłaściwe realizowanie obowiązków, a w szczególności braku należytego szacunku dla sztandaru i nieprzestrzegania ceremoniału, a także innych uchybień regulaminu szkolnego, uczeń może być odwołany z funkcji na wniosek opiekuna sztandaru lub innego uprawnionego organu szkoły po zatwierdzeniu wniosku przez Radę Pedagogiczną. Od decyzji przysługuje odwołanie do Dyrektora Szkoły.
W roku szkolnym 2020/2021 opiekunem jest
mgr Iwona Węgrzyńska
Poczet Sztandarowy Naszej Szkoły
Pierwszy skład : Natalia Magiera, Aleksandra Sadawa, Igor Obarzanek
Drugi skład: Natalia Magiera, Aleksandra Sadawa, Bartosz Brzozowski
Trzeci skład: