• Procedury obowiązujące na świetlicy szkolnej

• Zapewnianie bezpieczeństwa na świetlicy w związku z wystąpieniem COVID-19.

1. W szkole obowiązują Procedury zapewnienia bezpieczeństwa w związku z wystąpieniem epidemii COVID-19.

2. Pracownicy świetlicy wietrzą sale, w których odbywają się zajęcia świetlicowe przed przyjściem dzieci na zajęcia, a także co godzinę i w miarę potrzeb.

3. Jeśli jest taka możliwość, zajęcia świetlicowe uczniom można organizować na terenie szkoły na świeżym powietrzu

4. Sale, w których odbywają się  zajęcia świetlicowe wyposażone są w środki dezynfekcji rąk. Nauczyciele zobowiązani są poinstruować uczniów o konieczności dezynfekcji rąk po przyjściu z placu zabaw.

5. Sprzęty, zabawki, pomoce dydaktyczne, które wykorzystywane były podczas pobytu uczniów w świetlicy są dezynfekowane przez wyznaczone osoby zgodnie z „Procedurą mycia zabawek, pomocy dydaktycznych i sprzętu”

6. Nauczyciele świetlicy  pilnują, aby uczniowie unikali w miarę możliwości gromadzenia się.

7. Nauczyciel świetlicy w przypadku stwierdzenia objawów chorobowych u ucznia wskazujących na infekcję dróg oddechowych zobowiązany jest postępować zgodnie z „Procedurą postępowania na wypadek podejrzenia zakażenia COVID-19”.

8. W okresie epidemii główną drogą kontaktu z rodzicami/opiekunami prawnymi uczniów jest: telefon, e-mail, e-dziennik.

9. Osoba odbierająca ucznia ze świetlicy nie może wchodzić do pomieszczenia, w którym odbywają się zajęcia świetlicowe. Uczeń odbierany jest zgodnie z „Procedurą przyprowadzania i odbierania ucznia ze szkoły”.

Spożywanie obiadów

1. Uczniowie spożywają posiłki w pomieszczeniu do tego przeznaczonym. Godziny spożywania posiłków przez poszczególne klasy określa dyrektor szkoły i przekazuje informację wychowawcom oraz rodzicom/opiekunom prawnym uczniów, którzy przekazują tę informację uczniom.
          2. Przed wejściem do pomieszczenia, w który mają spożywać posiłek uczniowie zobowiązani są umyć ręce zgodnie z instrukcja widniejącą w pomieszczeniach sanitarno-higienicznych.
          3. Posiłki dzieciom klas młodszych podają wychowawcy świetlicy.
          4. Uczniowie klas starszych odbierają posiłki przy okienku zachowując bezpieczną odległość.
          5. W salach, w których odbywa się konsumpcja usuwa się przedmioty takie jak: cukiernica, solniczka, wazoniki, jednorazowe sztućce). Uczeń w razie potrzeby prosi osobę z obsługi o wydanie niezbędnego przedmiotu.
          6. Po zakończeniu spożywania posiłku przez daną turę uczniów wyznaczony pracownik/pracownicy dezynfekuje/ą powierzchnię stołów oraz krzesła (poręcze, oparcia, siedziska).

Zachowanie ucznia w świetlicy w czasie trwania zaostrzonych zasad bezpieczeństwa

1. Uczeń wchodzący do świetlicy po zajęciach lekcyjnych myje ręce.
          2. Zgłasza fakt przybycia nauczycielowi i zajmuję ustalone wcześniej miejsce przy stoliku.
          3. W czasie przebywania na świetlicy zachowuje spokój i ciszę.
          4. Uczeń korzysta tylko ze swoich przyborów szkolnych np. długopis, kredki itp.w trakcie odrabiania pracy domowej i zajęć własnych.
          5. Uczeń nie wychodzi ze świetlicy bez zgody nauczyciela.
          6. Uczeń nie dotyka rzeczy innych dzieci.
          7. Szanuje sprzęty i przedmioty będące na wyposażeniu świetlicy.
          8. Uczeń słucha poleceń nauczyciela i stara się je dokładnie wykonać.