• 40-lecie Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Mieszka I i nadanie szkole sztandaru.

•

24 października 2008  roku to szczególny dzień, który uczniowie  wraz z nauczycielami, rodzicami, zaproszonymi gośćmi oraz całą społecznością lokalną , zapiszą złotymi zgłoskami w historii swojej szkoły. Uroczystość nadania szkole sztandaru i obchodów 40-lecia rozpoczęła msza święta w kościele parafialnym celebrowana przez księży: Arcybiskupa Metropolitę Częstochowskiego Stanisława Nowaka oraz proboszcza Jerzego Knysaka.
          Uczniowie zanosili przed ołtarz symboliczne dary. Dzieci śpiewały wcześniej wyuczone pieśni. Nad całością uroczystości w kościele czuwała  p. Zofia Chybalska.

Sztandar szkoły został uroczyście poświęcony przez Arcybiskupa Metropolitę Częstochowskiego Stanisława Nowaka i przez poczet sztandarowy  fundatorów,  których  reprezentowali  rodzice  i  w  osobach:  p. Dorota  Domagała,  p. M. Kowalczyk p. Marek Nowak, przeniesiony w barwnym pochodzie uczniów, nauczycieli i grupy zaproszonych gości do gmachu Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3 im. Mieszka I w Radomsku gdzie został przekazany na ręce p. dyrektor Jadwigi Kowalczyk. Następnie p. dyrektor przekazała sztandar na ręce pocztu sztandarowego uczniów, później delegaci z wszystkich klas złożyli ślubowanie.
          Pani dyrektor Jadwiga Kowalczyk tymi słowami zwróciła się do uczniów.

„Każdy sztandar jest nośnikiem idei. Sztandar jest świadkiem prawdy i wartości.

Sztandarom   oddaje się  cześć i zdejmuje się przed nimi nakrycie głowy.

Na Wasz Szkolny sztandar będziecie składać ślubowanie. Sztandar musi zajmować godne miejsce w naszej szkole.

Bądźcie dumni z Waszego Patrona Mieszka I , dzięki któremu powstało Państwo Polskie i zaistniało w Europie.”

„Naród, który nie pamięta swej historii nie wart jest przeżycia”. Jakże ważne w tym historycznym dla nas momencie stają się słowa Wielkiego Polaka – Jana Pawła II, który powiedział

Następnie w krótkich słowach pani dyrektor Jadwiga Kowalczyk , podziękowała wszystkim darczyńcom i przyjaciołom szkoły za ufundowanie sztandaru i zaszczyt, jakiego dostąpiła przyjmując na siebie honory gospodarza uroczystości.

Uatrakcyjnieniem uroczystości były występy artystyczne uczniów, którzy przebrani w stroje z czasów Mieszka I recytowali, śpiewali i tańczyli oraz pojedynkowali się na miecze. Program artystyczny obchodów Święta Szkoły przygotował p. Beata Herod. Nad całością dekoracji czuwała jak zwykle p. Alicja Antoniak z p. Ewą Chrostowską.

Po oficjalnej uroczystości przyszedł czas na zabawę i świętowanie. Zaproszeni goście udali się do sali o wiejskim wystroju. „Czym chata bogata, tym rada” wszystkich zaproszonych gości, serdecznie przyjęto w przygotowanej sali pełnej jadła i picia. W otoczeniu złotych słoneczników, kwiatów, antycznych przedmiotów i fruwających jaskółek wszyscy goście zażywali biesiady degustując między innymi żur w chlebie, mnóstwo różnych sałatek i ciast przygotowanych zarówno przez rodziców,  jak i  przyjaciół szkoły.

Na uroczystość przybyło wielu emerytów i dawnych pracowników szkoły. Był czas na pytania, wypicie kawy i zjedzenie ciastka.

Później wszyscy mogli zwiedzać  szkołę, mieli okazję oglądać także pamiątkowe kroniki szkolne oraz klasowe, podziwiać wystawy prac plastycznych, literackich i ocenić dorobek sportowych trofeów placówki.

Wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie i uświetnienie uroczystości nadania sztandaru i obchodów 40–lecia  naszej szkoły składamy serdeczne podziękowania – społeczność Publicznej Szkoły Podstawowej nr 3  im. Mieszka I w Radomsku.