• Poczet sztandarowy

• POCZET SZTANDAROWY

Poczet sztandarowy jest jednym z podstawowych elementów ceremoniału szkolnego.  Ceremoniał szkolny to procedury, zachowania i zwyczaje przyjęte w szkole, niezbędne do uroczystego obchodzenia świąt  państwowych, narodowych, religijnych oraz ważnych  rocznic  i  innych istotnych w życiu szkoły wydarzeń.

Skład szkolnego pocztu sztandarowego dobierany jest spośród uczniów najstarszej klasy.

Pełnienie służby w poczcie sztandarowym szkoły to najważniejsza funkcja w karierze uczniowskiej. Może być powierzona tylko takim uczniom, którzy  osiągają bardzo dobre wyniki w nauce , prezentują nienaganną postawę i odznaczają się wysoką kulturą osobistą.

Udział w poczcie sztandarowym jest dla ucznia najzaszczytniejszą  funkcją i stanowi wielkie wyróżnienie .

Szkolny poczet sztandarowy tworzą trzy osoby: dowódca pocztu, chorąży oraz asysta pocztu.

Dowódca pocztu sztandarowego w szkole to uczeń, na którym spoczywa odpowiedzialność za prawidłowe zachowanie się całego składu pocztu. Wydaje komendy, prowadzi poczet, a także podejmuje decyzje co do zachowania składu w razie  nieprzewidzianych podczas uroczystości sytuacji.

Chorąży jest osobą, która trzyma, a podczas przemieszczania się pocztu niesie sztandar. Spoczywa na nim obowiązek opieki i umiejętnego obchodzenia się ze sztandarem.

Asysta jest dopełnieniem pocztu. Służy pomocą i wykonuje polecenia dowódcy. Asysta dopełnia poczet do nieparzystej liczby całego składu.

Atrybutem członków pocztu sztandarowego jest biało -czerwona szarfa, przewieszona przez prawe ramię i zwrócona białym kolorem w stronę kołnierza oraz spięta na wysokości lewego biodra.

Podczas uroczystości żaden element ubioru nie może zasłaniać biało-czerwonej szarfy.

W czasie uroczystości pogrzebowych i żałoby narodowej na sztandarze zawiesza się kir. Czarną wstęgę  umieszcza się w lewym górnym rogu, tak by zwisała na długości trzech czwartych płatu sztandaru.

Ważnym elementem podkreślającym wyjątkowość każdej uroczystości szkolnej jest ubiór jej uczestników. Sposób ubioru społeczności uczniowskiej w czasie uroczystości szkolnej określa dyrektor lub odpowiedzialny za uroczystość nauczyciel.

W wypadku pocztu sztandarowego w trakcie uroczystości wewnątrz szkoły zwyczajowo przyjęto następujące stroje:

chłopcy- ciemne spodnie, biała koszula, krawat lub wstążka i czarne buty,

dziewczynki-białe bluzki, czarne spódnice i czarne buty.

wszyscy: białe rękawiczki.

Gdy uroczystość odbywa się na zewnątrz( poza budynkiem szkoły), to w zależności od warunków atmosferycznych dopuszczalny jest inny strój podkreślający powagę sytuacji.

Całością spraw organizacyjnych pocztu zajmuje się opiekun pocztu wyznaczony przez dyrektora spośród nauczycieli szkoły. Jego zadaniem jest dbałość o właściwą celebrację sztandaru i zgodny z ceremoniałem przebieg uroczystości na terenie szkoły i poza jej murami.

Kadencja pocztu sztandarowego trwa rok. Uroczyste przekazanie sztandaru odbywa się podczas uroczystości zakończenia roku szkolnego klas szóstych.

Za niewłaściwe realizowanie obowiązków, a w szczególności braku należytego szacunku dla sztandaru i nieprzestrzegania ceremoniału, a także innych uchybień regulaminu szkolnego, uczeń może być odwołany z funkcji na wniosek opiekuna sztandaru lub innego uprawnionego organu szkoły po zatwierdzeniu wniosku przez Radę Pedagogiczną. Od decyzji przysługuje odwołanie do Dyrektora Szkoły.

W  roku szkolnym 2020/2021 opiekunem jest

mgr Iwona Węgrzyńska