Maj to wyjątkowy miesiąc. Dużo w nim świąt i ważnych dat.
Przypominam!
• 1 maja – Międzynarodowy Dzień Pracy
• 2 maja – Dzień Flagi Państwowej,
• 3 maja – Święto Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.
9 maja obchodzimy Dzień Europy, czyli wielkie święto wszystkich europejskich państw, które tworzą Unię Europejską. Zapraszam wszystkich do świętowania i życzę miłej zabawy!
Jesteśmy Europejczykami, zamieszkujemy piękny kontynent o bogatej i często burzliwej historii. To właśnie tu jest nasz dom – Polska. Ale, czy wiecie dlaczego nasz kontynent nazywa się właśnie Europa?
Dawno, dawno temu w dalekiej Fenicji położonej na wybrzeżu Morza Śródziemnego, żył król Agenor. Miał on córkę o imieniu Europa. Królewna Europa była bardzo piękna i wieść o jej urodzie dotarła aż na górę Olimp – siedzibę bogów greckich, i do najważniejszego z bogów Zeusa. Zeus zakochał się w fenickiej królewnie tak bardzo, że postanowił ją porwać. Pewnego dnia królewna Europa wraz ze swoimi koleżankami wybrała się nad morze. Dziewczyny zbierały kwiaty, plotły wieńce, gdy nagle z morskich fal wyłonił się przepiękny byk o wielkich łagodnych oczach. Przyklęknął na jedno kolano przed Europą, zapraszając by wsiadła na jego grzbiet. Królewna Europa przystroiła jego rogi wiankiem kwiatów i zachęcona przez swoje koleżanki usiadła na grzbiecie byka. Byk, a jak się już pewnie domyślacie był to Zeus przemieniony w byka, wstał i pomknął przez morskie fale. Płynęli bardzo długo, aż dopłynęli do Krety – jednej z greckich wysp. Żyli tam długo i szczęśliwie, a królewna Europa urodziła Zeusowi trzech synów. Grecy bardzo polubili królewnę Europę i jej imieniem nazwali wszystkie odkryte przez siebie lądy. W ten właśnie sposób wiele krajów o różnej tradycji utworzyło kontynent o nazwie Europa.
Co to jest Unia Europejska? Unia Europejska to związek 27 państw, które pracują razem na rzecz pokoju i dobrobytu. Co nam daje Unia Europejska?
- Pomaga chronić środowisko
- Daje pieniądze na szkolenia
- Pomaga biednym regionom
- Ułatwia podróżowanie
- Daje pieniądze na zakładanie firm
- Umożliwia naukę i pracę w innym kraju
- Umożliwia tańsze loty i tańsze połączenia komórkowe
- Dba o zwierzęta
- Chroni prawa ludzi
- I daje nam POKÓJ!
Jak tworzyła się Unia Europejska? 1952 – Belgia, Holandia, Luksemburg, Francja, Niemcy, Włochy. 1973 – Dania, Irlandia. Wielka Brytania – wystąpiła 2020, 1981 – Grecja 1986 – Hiszpania, Portugalia 1995 – Austria, Finlandia, Szwecja 2004 – Cypr, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Malta, Polska, Słowacja, Słowenia, Węgry. 2007 – Bułgaria, Rumunia 2013 – Chorwacja.
A w „kolejce” do Unii czekają już nowe państwa: Islandia, była Jugosłowiańska Republika, Macedonii, Czarnogóra, Serbia i Turcja. Jak pracuje Unia?
Prace Unii Europejskiej prowadzone są przez jej instytucje:
Parlament Europejski – składa się z posłów wybranych przez obywateli każdego państwa członkowskiego, wspólnie z Radą Ministrów (Radą Unii Europejskiej) tworzy prawo.
Rada Europejska – złożona z liderów z każdego państwa członkowskiego, ustala główne założenia polityk i najważniejsze cele.
Rada Ministrów (Rada Unii Europejskiej) – złożona z ministrów z każdego kraju członkowskiego; obok tego, że jest organem ustawodawczym, jest też organem wykonawczym i realizuje prawo europejskie.
Komisja Europejska – ustala projekty nowych inicjatyw i wprowadza w życie pomysły Rady Europejskiej, reprezentuje i chroni interesy całej Unii.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej – czuwa nad tym, by prawa ustanowione na poziomie europejskim były przestrzegane i właściwie interpretowane.
Symbole Unii Europejskiej
Na pewno wszyscy znacie symbole narodowe Polski: biało-czerwoną flagę, godło na którym na czerwonym tle widnieje biały orzeł w koronie. Wszyscy znacie też hymn Polski, którym jest pieśń„Mazurek Dąbrowskiego”. A czy wiecie, że Unia Europejska też ma swoje symbole? Jakie?
Flaga - na niebieskim tle widnieje 12 złotych gwiazd ułożonych w kręgu. Dlaczego tych gwiazdek jest dwanaście? Liczba dwanaście już bardzo dawno temu została uznana za liczbę symbolizującą doskonałość i pełnię. Pomyśl – jest 12 miesięcy w roku, 12 znaków zodiaku, 12 apostołów, 12 godzin na tarczy zegara. Każda gwiazdka ma pięć ramion, każda stoi na dwóch „nóżkach”, ma dwie „rączki” wyciągnięte w bok i „główkę”. Pamiętaj, by na fladze europejskiej nie rysować gwiazdek stojącychdo góry nogami!
Hymn - hymnem Unii Europejskiej jest wersja instrumentalna fragmentu IX symfonii Ludwiga van Beethovena „Oda do radości” Kto ma ochotę zapraszam do wysłuchania hymnu https://www.youtube.com/watchv=PuCznLq1QlA
Waluta – euro
Monety – z jednej strony są jednakowe – widnieje na nich mapa Europy, ale z drugiej strony – są różne, bo każde państwo członkowskie, w którym obowiązuje euro samo opracowało wzór.
Maskotka – Syriusz
Od 1 maja 2004 roku Polska jest jej członkiem. W jaki sposób jej członkowie rozwiązują problemy i ustalają wspólne prawa? Które kraje zapoczątkowały Unię, a które dołączyły niedawno? Żeby odpowiedzieć na te i inne pytania dotyczące Unii Europejskiej zapraszam do obejrzenia krótkiego filmu https://wklasie.uniwersytetdzieci.pl/scenariusz/po-co-nam-unia-europejska
A teraz czas na zabawę i podsumowanie swoich wiadomości! Zapraszam na stronę Kącik edukacyjny – Materiały dydaktyczne, gry i wiele innych informacji na temat Unii Europejskiej, zakładka gry https://europa.eu/learning-corner/play-games_pl
Dzięki tym grom i quizom możesz sprawdzić swoją wiedzę na temat Unii Europejskiej i zdobyć nową. Gry różnią się poziomem trudności w zależności od przedziału wiekowego. Myślę, że każdy znajdzie coś ciekawego dla siebie.
Samorząd Uczniowski